Hale hangarowe samolotowe | KOBEXSTAL
menu

HALE TYPU HANGAROWEGO


WYMIARY


rama skr.jpg

Oferowane rozwiązanie to konstrukcja o szerokosci 12m, sprawdza się przede wszytskim w niewielkich obiektach, zachowując dowolną długość budynku. 

W przypadku awioniki obiekty oparte na tym rozwiązniu moga być stosowane jako obiekty serwisowe i hangarowe dla statków powietrznych i średniej wielkości, jak małe odrzutowce, czy duże awionetki.

ROZWIĄZANIA


Jedno- i wielonawowe hale stalowe są jednym z najczęściej stosowanych systemów konstrukcyjnych, wykorzystywanych w branży lotniczej, m.in. jako hangary, służące zarówno do zabezpieczania samolotów i szybowców przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych jak również do ich bieżących przeglądów i napraw. W typowych hangarach lotniczych poszczególne elementy składowe konstrukcji łączone są ze sobą za pomocą połączeń spawanych i śrubowych. W proponowanym przez F.P.H.U. KOBEX rozwiązaniu, które jest m.in. wynikiem prac badawczo - rozwojowych zleconych Politechnice Rzeszowskiej (umowa nr RB-U-16050) wyeliminowano wszystkie połączenia spawane zastępując je połączeniami śrubowymi o odpowiednio dobranych charakterystykach podatnościowych, tj. sztywności początkowej i nośności granicznej.

RODZAJE OBUDOWY


Hale stalowe jako obiekty alternatywne dla tradycyjnego budownictwa mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość zastosowania różnych rodzajów obudowy konstrukcji, z których niemal każda okazuje się znacznie tańsza i bardziej atrakcyjna wizualnie od tradycyjnych murów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  1. Płyta warstwowa z wypełnieniem z poliuretanu, oraz płyta z wypełnieniem z wełny mineralnej. Produkt ten posiada doskonałe wartości termoizolacyjne, a dodatkowo jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Płyty mogą posiadać różne grubości i dzielą się na płyty ścienne oraz dachowe. Interesująca jest możliwość wyboru rodzaju płyty ze względu na sposób montażu (pionowy i poziomy), oraz widoczność łącznika. Poniżej zamieszczamy przykłady.
plyta1.png

PŁYTA Z UKRYTYM ŁĄCZNIKIEM

plyta2.png

PŁYTA Z WIDOCZNYM ŁĄCZNIKIEM

chlodnicza.png

PŁYTA CHŁODNICZA

dach.png

PŁYTA DACHOWA

2. Blacha trapezowa. Jest to bardzo popularna forma pokrycia konstrukcji stalowych, zwłaszcza gdy budynek nie wymaga termoizolacji. Ponadto jest to najekonomiczniejsza z opcji, stosunkowo prosta w montażu i umożliwiająca również zastosowanie szerokiej gamy kolorów.

trapez.png

3. Ściany oporowe. Ściany wykonane systemem tradycyjnym, umiejscowione pomiędzy słupami stalowymi, sięgające określonej wysokości, po czym elewacja kontynuowana jest w systemie płyt warstwowych lub blachy. Jest to opcja przewidziana przede wszystkim dla budynków inwentarskich lub rolniczych tam gdzie potrzebna jest wzmocniona odporność ścian ze względu na ingerencję większej ilości warunków zewnętrznych, jak żywy inwentarz lub składowanie płodów rolnych.

ŚWIETLIKI I OKNA


Każda hala, w zależności od przeznaczenia potrzebuje pewnej dozy naświetlenia. Firma KOBEX oferuje montaż przeznaczonych do tego celu okien ściennych i świetlików dachowych. Oferujemy stolarkę od wielu producentów, w tym możliwość montażu okien na specjalne zamówienie.

Świetliki natomiast występują w wielu atrakcyjnych konfiguracjach. Przede wszystkim oferujemy świetliki kalenicowe, umiejscowione w szczycie budynku, co daje maksymalny poziom naświetlenia wnętrza. Jednak istnieje również możliwość zainstalowania świetlika gąsienicowego poprzecznie na dachu konstrukcji. Innym typem świetlika jest świetlik płaski, umiejscawiany również poprzecznie- t.j. zgodnie ze spadkiem dachu.

Poniżej przykładowe zdjęcia.

swietlik1.png

ŚWIETLIK KALENICOWY

1 KOMORA-Current View.png

OKNO 1 KOMOROWE

2 KOMORA-Current View.png

OKNO 2 KOMOROWE

3 KOMORA-Current View.png

OKNO 3 KOMOROWE

4 KOMORA-Current View.png

OKNO 4 KOMOROWE

BRAMY I DRZWI


W ofercie firmy KOBEX znajdują się również bramy i drzwi renomowanych polskich producentów. Możliwy jest montaż bram i drzwi dowolnej wielkości, przy czym ograniczają je tylko wymiary pól pomiędzy poszczególnymi słupami. W zależności od potrzeb istnieje możliwość łączenia pól tak by stosowane bramy powiększać nawet do rozmiaru 12m szerokości.

Oferujemy bramy przesuwane, roletowe oraz szybkobieżne.

DW.png

DRZWI

BS.png

BRAMA ROLETOWA

BP.png

BRAMA PRZESUWNA

Hale typu hangarowego są doskonałym rozwiązaniem, służącym do garażowania różnego rodzaju statków powietrznych. Dzięki nim śmigłowce, helikoptery czy samoloty mają zapewnione bezpieczne miejsce postoju, dzięki czemu są chronione przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Hangar to także doskonałe miejsce do serwisowania i dokonywania prac naprawczych oraz przechowywania narzędzi lotniczych. Konstrukcje tego typu to doskonała alternatywa do przestarzałych obiektów murowanych, ponieważ są dużo tańsze.

Nasza firma specjalizuje się w projektowaniu i budowie konstrukcji stalowych, przeznaczonych do różnych zadań. Wykonujemy hale nie tylko na potrzeby produkcji, logistyki czy rolnictwa, ale także hale hangarowe dla lotnictwa. Oferujemy najbardziej sprawdzone i optymalne rozwiązania, oparte na konstrukcji o szerokości 12 metrów i o dowolnej długości obiektu. Tego rodzaju hale stalowe idealnie sprawdzą się w niedużych budowlach, przeznaczonych do statków powietrznych o średnich gabarytach, typu mały odrzutowiec lub duża awionetka.

Jakie rozwiązania proponujemy?

Najlepsze i najczęściej wykorzystywane w branży lotniczej są hale stalowe jedno lub wielonawowe. Takie rozwiązania konstrukcyjne idealnie się sprawdzają jako miejsce na przechowywanie samolotów oraz do usuwania awarii i wykonywania prac konserwacyjnych.

Dzięki pracom badawczo-rozwojowym, wykonanym na nasze zlecenie przez Politechnikę Rzeszowską mogliśmy stworzyć innowacyjne elementy składowe konstrukcji, które są pobawione wszelkich spawów. Nasze nowoczesne konstrukcje oparte są na połączeniach śrubowych o odpowiednio dobranej sztywności początkowej i nośności granicznej.

Hala na dużą awionetkę może mieć różne rodzaje obudowy. Bardzo popularnym i doskonałym rozwiązaniem jest płyta warstwowa z wypełnieniem z poliuretanu, a także płyta z wypełnieniem z wełny mineralnej. Płyty tego rodzaju dzielą się na ścienne i dachowe i można wybrać rodzaj płyty ze względu na sposób montażu. Może on być pionowy lub poziomy, z ukrytym lub widocznym łącznikiem. Bardzo tanim rozwiązaniem jest blacha trapezowa, która stosowana jest w przypadku, gdy hala nie wymaga izolacji.

Hale na małe odrzutowce czy śmigłowce wyposażone są w odpowiedniej wielkości bramy oraz oświetlenie w postaci okien ściennych i świetlików dachowych. Bardzo dobrym rozwiązaniem są świetliki kalenicowe, które umiejscowione są na szczycie budynku. Możemy zamontować także świetliki gąsienicowe lub płaskie.

BANER.png

Produkt powstały w wyniku realizacji projektu „Wprowadzenie na rynek innowacyjnego systemu

wykorzystywanego do produkcji hangarów lotniczych”, nr. RPPK.01.04.01-18-0334/17